W ostatnich latach bardzo wiele zmieniło się jeżeli chodzi o prywatne studia wyższe i studiujących na nich studentów. niestety, na płatnych kierunkach jest ich coraz mniej.

Uczelnie muszę wobec tego walczyć o każdego studenta, który bądź co bądź, tak naprawdę jest klientem, zapewniającym uczelni utrzymanie. Konkurencja pomiędzy uczelniami nie polega już tylko i wyłącznie na ofercie programowej czy edukacyjnej. Rywalizacja jest przede wszystkim marketingowo reklamowa.

Wiele uczelni jako sposób na zachęcenie uczniów kończących szkoły średnie wybrało długopisy reklamowe z nadrukiem. Oczywiście z nadrukiem loga uczelni. Może i owszem, długopisy reklamowe to dobry pomysł na zwrócenie na siebie uwagi, ale czy to wystarczający argument do podjęcia studiów na danej uczelni? Czy wystarczy dostać długopis z nadrukiem,żeby przekonać się do oferty wyższej uczelni zwanej popularnie studiami?

Zanim odpowiemy sobie na powyższe pytania, a dodam, że odpowiedzi są nieco szokujące, zastanówmy się jakie są przyczyny tego, że wyższe szkolnictwo prywatne przeżywa kryzys. Przede wszystkim jest to spowodowane obecnym i narastającym niżem demograficznym. Niestety, około dwudziestu lat temu rodziło się mniej dzieci i teraz się to odbija na braku odpowiedniej dla funkcjonowania uczelni liczby studentów. Jednakże to jeszcze nie jest powód, zresztą na niż demograficzny nie pomogłyby nawet długopisy z nadrukiem.

Największym powodem kryzysu jest przede wszystkim to, że męska część potencjalnych kandydatów na studia nie musi już na nie iść, gdyż nie ma obowiązkowej służby wojskowej, przed którą takie studia skutecznie chroniły. Wiem co mówię, bo wielu moich młodszych znajomych nie wybiera się na żadne studia, bo jak twierdzą - wcale nie muszą. I to jest właśnie grupa, którą przekonać mogą fajne długopisy reklamowe czy długopisy z nadrukiem loga uczelni.

Odpowiadając na postawione powyżej pytania to rzeczywiście, wszelkie gadżety przemawiają do wyobraźni młodych ludzi i działają jak magnez. Kiedy nie przekonany do konieczności edukacji młody chłopak o nie najwyższym poziomie intelektualnym dostanie fajny, kolorowy długopis to czuje się poniekąd zobligowany do zapisania się na wyższe studia właśnie na uczelni, która takie długopisy z nadrukiem rozdawała. Jako, że jest pełnoletni to może decyzję o zapisaniu się na studia podjąć sam, bez niczyjej zgody. I o to właśnie chodzi.

Długopisy reklamowe wykorzystywane są przez wiele firm i w wielu branżach jako sposób na przyciągnięcie nowych klientów. Zawsze fajnie jest otrzymać prezent czy podarunek. Jeżeli dostajemy do ręki długopis z nadrukiem loga jakiejś firmy to poniekąd, choćby z ciekawości, sprawdzamy skąd ta firma jest i czym się zajmuje. Od tej ciekawości do zakupu już tylko jeden krok. Długopisy są wykorzystywane w tym celu od wielu lat, gdyż koszt takiej miłej formy zareklamowania się jest całkiem przystępny, nawet dla niewielkiej firmy.