Koperta C5 służy do przesyłania kartek, dokumentów w formacie A5 (zeszytu szkolnego), czyli mających wymiary 162 na 229 mm. Można również złożyć do tego formatu większy arkusz, lecz wtedy istnieje ryzyko, że przesyłka zaważy więcej niż 50 gram i trzeba będzie kupić droższy znaczek. W przypadku firm i biur czy urzędów używających koperty codziennie, takie zbytnio obciążone przesyłki mogą generować ogromne koszty w skali roku.
Z kolei koperta DL mieści kartki mające nie więcej niż 30 proc. rozmiaru zeszytu akademickiego (A4), czyli 110 na 220 mm. Taka koperta zmieści umowę o pracę, wyciąg z regulaminu, rachunek za telefon, prąd, gaz, komórkę, internet, wezwanie do zapłaty mandatu, list wyborczy od kandydata na radnego, wójta, burmistrza, posła, prezydenta.
Europejskie rozmiary kopert reguluje norma ISO 269, która dostosowuje standardowe wielkości koperty do standardu arkusza papieru (norma ISO 216). W USA nie obowiązuje wytyczne Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Amerykanie mają własne wymiary kopert. Nie zdziwmy się więc, gdy dostaniemy list od rodziny mieszkającej w Stanach.
Delikatne przesyłki powinny być nadawane w wytrzymałych opakowaniach, które chronią zarówno zawartość paczki, jak i samą kopertę przez zawartością. Nieraz bowiem dzieje się tak, że przedmiot z ostrymi zakończeniami albo o większe masie niż kartka papieru rozrywa opakowanie w trakcie przewozu. W takich sytuacjach wskazana jest koperta bąbelkowa, która stabilizuje zawartość koperty i jednocześnie zapobiega zniszczeniu ściany opakowania przez przedmiot.